Dopingo žala organizmui

2019-05-13

Dopingas gali trukdyti augimui, raumenyno vystymuisi, kenkti atminčiai ir veikti psichinę sveikatą. Apie tai įspėja antidopingo specialistai.

Praėjusioje „Lietuvos mokyklų žaidynių“ TV laidoje sužinojote apie dopingo taisykles, o šį kartą Lietuvos antidopingo agentūros atstovė Rūta Banytė aiškino apie dopingo žalą.



„Labiausiai, plačiausiai žinomi, lengviausiai prieinami - anaboliniai steroidai. Ką jie daro? Prisiskaitę visokiausių kultūristų forumų, jaunimas su augančiais organizmais galvoja: išgersiu tabletę ir tapsiu raumeningas kaip Švarcnegeris. Nieko panašaus“, - įspėja gydytoja.

Pasak jos, vartojant anabolinius steroidus, jie gali veikti tavo augimą. „Kaip? Tu gali būti mažesnio ūgio nei tavo tėvai. Kitas dalykas - tavo raumenynas taip nesivystys, nes be sunkaus fizinio darbo raumenys iš niekur neišsipūs“, - pažymėjo R. Banytė.

Dar vienas dalykas, aktualus besimokantiems: tai gali trukdyti susikaupti mokslams, kenkti atminčiai, veikti psichinę sveikatą.

Antidopingo agentūros specialistė pažymi, kad sportininkams varžybose nėra leidžiami ir įprasti vaistai.

„Lietuva yra tokioje klimato zonoje, kad nuolat šalta, daug sergamumo. Pats lengviausias dalykas - nueiti į vaistinę nusipirkti teraflu ar gripeksą. Bet jie yra draudžiami varžybų metu sportininkams. Kodėl? Todėl, kad šis vaistas yra įtrauktas į stimuliatorių klasę, t.y. suaktyvina tavo organizmą kovai“, - aiškino gydytoja.

Ji prisiminė pavyzdį iš 2002 m. Solt Leik Sičio olimpinių žaidynių kai škotų kalnų slidininkas laimėjo bronzos medalį, bet jo organizme buvo rasta su paprastais vaistais susijusi draudžiama medžiaga. Todėl jis neteko pirmojo medalio, kurį iškovojo Didžioji Britanija kalnų slidinėjimo sporto šakoje.

„Nereikia tikėti viskuo, ką rašo anoniminiai komentatoriai visokiuose forumuose. Sportuoti reikia švariai“, - pabaigė R. Banytė ir pasiūlė kilus klausimams i kreiptis į Lietuvos antidopingo agentūrą.