Kaip siekti tikslų: daniškas modelis

2019-03-14

Kaip siekti tikslų? Kodėl galime iškrypti iš pasirinkto kelio susidūrę su iššūkiais? Kaip pasirinkti teisingai? Sporto psichologas Andrius Liachovičius siūlo panaudoti Danijos sporto psichologų modelį.

„Kartais pasiremdami emocijomis pasirenkame ne tą greitkelį, kuris mus veda ne link mūsų norų, vertybių, tikslų, Kartais mes išsukame ir nesuprantame kodėl. Tai gali kartotis eilę kartų“, - sako psichologas.

Jo teigimu, prieš svarbias varžybas, sudėtingesnius dalykus galite nusibraižyti danų sporto psichologų modelį. Jį galite naudoti ne tik sporto metu, prieš sunkias varžybas ar treniruotes, bet ir įveikiant kitus gyvenimo iššūkius.

A. Liachovičius pateikia pavyzdį apie sunkumus, kurie ateina treniruotės ar varžybų metu. „Kai reikia tikrai kentėti, perlipti per save norint kažką pasiekti, mintys ir jausmai pas jus būna dvejopi. Reikia stengtis, judėti, kentėti iki pat viršaus. Arba pasiduoti, kad būtų dabar lengviau. Kartais pasirenkame tą sprendimą, kuris išveda iš mūsų vertybių“, - aiškino psichologas.

Vienas galimas sprendimas susidūrus su sunkumais – sustoti. Tačiau tai duoda naudą tik trumpam laikui. „Galime nebebėgti, nebeplaukti, nebedaryti, kažkiek atsipalaiduoti, nors dar jaučiame, kad turime jėgų. Mes iš karto gauname trumpalaikę naudą. Mums nebesunku, tampa lengviau, - dėstė psichologas. - Bet mes taip pat gauname ilgalaikę žalą. Emocijomis mes pasirenkame šį sprendimą, nes mes darydami kažką iš karto matome naudą. Dėl to tą sekundę mes jį priimame kaip teisingą, bet ilgalaikėje perspektyvoje matome, kad jis nebuvo teisingas.“

Pasak specialisto, dažnai neiname iki viršaus todėl, kad turime toliau rinktis kentėti: „Mums netampa lengviau, mums tampa dar sunkiau. Bet kai mes tą padarome, jei pavyksta ir iš tikro užtenka jėgų, gauname ilgalaikę naudą. Ilgalaikėje perspektyvoje mes jaučiamės gerai. Finišavus, atidavus visas jėgas, kartais nesvarbu kokią vietą užėmėme. Mes jaučiamės gerai, nes atidavėme viską. Šitoje situacijoje pirmiausia gaunu žalą, negaunu iš karto naudos, dėl to tai pasirinkti sunkiau.“

A. Liachovičius teigia sportininkams siūlantis įsivertinti, ar tai atitinka Jūsų vertybes ir jas susirašyti tam, kad jie pamatytų, koks yra skirtumas. „Vienoje pusėje vertybės yra stengtis, siekti savo tikslo, kad ir kaip yra sunku. Kitoje pusėje vertybės yra pasiduoti, kai sunku, tiesiog neiti toliau.“

Sporto psichologas taip pat rekomenduoja pasirašyti planą, kad padintumėte šansus eiti į sėkmės pusę, kad laikytis to plano nepaisant sunkumų ir eiti į viršų.

Daugiau specialistų patarimų – laidoje „Lietuvos mokyklų žaidynės“ rubrikoje „Nekvieskite daktaro“ šeštadieniais 11 val. per TV6.

Visi psichologo patarimai: