Kaip žinoti, ar fizinio krūvio ne per daug? Kaip jį dozuoti, įvertinti savo nuovargį be papildomų prietaisų? Apie tai papasakojo olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas „Lietuvos mokyklų žaidynių“ TV laidos rubrikoje „Nekvieskite daktaro“.
Pasak D. Barkausko, jei fizinio krūvio yra per daug – tai persitempimas, o jei žmogus valios pastangomis tą krūvį tęsia - tai persitreniravimas. Įsivertinti fizinį krūvį galima su šiuolaikiniais įrenginiais – pulsometrais, kurie seka širdies susitraukimų dažnį tiek krūvio metu, tiek atsistatymo metu.
Tačiau ne visi turi galimybę pasinaudoti tokiais įrenginiais, todėl D. Barkauskas siūlo paprastą metodą – vadinamąjį ortostatinį testą. „Tam kad galėtume juo pasikliauti, turite jį pirmiausia kas dieną atlikti sąlyginėmis ramybės sąlygomis. Pvz. savaitę, kai jūsų fizinis krūvis yra mažesnis arba kai atostogaujate. Tai reikalinga, kad žinotumėte, koks skaičius jums yra būdingas“, - kalbėjo D. Barkauskas.
Kaip atliekamas ortostatinis mėginys? „Geriausia jį atlikti standartinėmis sąlygomis ryte, jei pavalgote - tai pavalgius, jei nevalgote – nevalgius. Tų standartinių sąlygų reikia prisilaikyti. Visų pirma turite kažkur ramiai atsigulti ir pagulėti. Po 4 minučių galite minutę skaičiuoti savo širdies susitraukimo dažnį. Gautą skaičių prisimenate. Tada iš lėto atsistojate, ramiai pastovite 15 sek., vėl minutę skaičiuojate savo širdies susitraukimo dažnį. Iš šito dažnio reikia atimti savo ramybės dažnį“, - aiškino D. Barkauskas.
Iš kiekvieną dieną gautų skaičių reikia išvesti savaitės vidurkį. Tai yra Jūsų skaičius. Sekant jo pakitimus galite pastebėti, kiek jūsų kūnas reagavo į fizinį krūvį. "Jei turite pvz. 9 ar 10 ir staiga vieną dieną – 15, žinote kad kažkas yra ne taip. Arba ta treniruotė, kurią darėte vakar (ar net užvakar) buvo tikrai per stipri ir jūsų kūnas yra iki šiol pavargęs, dekompensuotas, ir šiandien rimtai sportuoti Jūs negalite. Arba žinote, kad pavyzdžiui, jau turite kažkokį virusą ir vakare susirgsite“, - kalbėjo gydytojas.
Pasak specialisto, testas naudingas tuo, kad jį pastoviai atlikdami galite pasakyti, kad su kūnu kažkas yra ne taip, ir imtis tam tikrų prevencinių priemonių.
Daugiau D. Barkausko patarimų – „Lietuvos mokyklų žaidynių“ laidoje šeštadieniais 11 val. per TV6.