Lyderių tipai ir jų įtaka komandos dvasiai

2019-01-30

Kodėl svarbu atskirti savo grupės formalius, neformalius lyderius? Kuo jie gali padėti grupei ar komandai? Apie tai pasakojo sporto psichologas Andrius Liachovičius.

Pasak psichologo, atpažinus neformalius lyderius, pagal juos galime grupėje padėti išvengti patyčių ar kitaip formuoti geresnį mikroklimatą.

„Paprasčiausiai žmonės pastebi formalius lyderius - geriausius jūsų grupės mokinius, žaidėjus, sportininkus. Neformalūs lyderiai yra tie, kurie turi gerą emocinį intelektą: puikiai sugeba suprasti kitų jausmus, geba gerai komunikuoti. Prie jų dažniausiai būna daugiausiai tų laisvųjų grupės narių, kurie nori lyderius sekti“, - aiškino A. Liachovičius.

Jo teigimu, treneriai ir mokytojai dažniausiai daro vieną klaidą – tuos neformalius lyderius baudžia, todėl šie vis tiek ieško kur išlieti savo emocijas ar bando kerštauti.

„Geresnis variantas - suradus tuos neformalius lyderius pasikalbėti su jais ir padėti komandai, t. y. pasakyti kad jie yra svarbūs būtent komandos formavimui, duoti jiems visai kitas užduotis, kad jie jaustųsi naudingi. Tokiu būdu galėtume mažinti patyčias, gerinti mikroklimatą“, - kalbėjo psichologas.

Specialistas aiškino, kad problema ta, kad laisvieji grupės nariai dažniau linkę sekti ne tai kas yra geriausia, bet tuos, kas turi kažkokius sugebėjimus užvesti. „Tai yra tie neformalūs lyderiai, kurie turi aukštą emocinį intelektą. Jie sugeba į save pritraukti daug kitų žmonių savo charizma“, - kalbėjo psichologas.

Jis teigė, kad neformalaus lyderio atpažinimas gan paprastas. „Jūs matote, prie ko dažniausiai yra daugiausiai žmonių, ką bando sekti ir atkartoti. Labai svarbu yra išmokyti neformalų grupės lyderį elgtis taip, kas būtų naudinga mūsų grupei, jos formavimui. Svarbu jiems yra suteikti kažkokią užduotį. Kad jie jaustųsi naudingi mūsų grupei“, - dėstė A. Liachovičius.

Specialistų patarimus žiūrėkite laidoje „Lietuvos mokyklų žaidynės“ šeštadieniais 11 val. per TV6.